اخبار

آئین رونمایی از کتاب صوتی " دموکراسی یا موقراضه "

آئین رونمایی از کتاب صوتی " دموکراسی یا موقراضه "
آئین رونمایی از کتاب صوتی " دموکراسی یا دموقراضه " نوشته سید مهدی شجاعی با حضور علی مراد خانی و حسین انتظامی معاونین هنری و مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شنبه 15 اسفند ماه در فرهنگسرا ی نیاوران برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران در ابتدای این مراسم داریوش کاردان مجری برنامه ضمن عرض خوشامد گویی به کلیه شرکت کنندگان در این مراسم با اعلام این مطلب که برگزاری چنین مراسمی باعث می شود تا با مباحثی جدیدی آشنا شویم  از علیرضا رضا داد مشاور و رئیس سازمان سینمایی به عنوان اولین سخنران دعوت کرد تا در جایگاه حضور یابد .

داد در صحبت هایی کتاب " دموکراسی یا دمقراضه" را اثری ماندگار توصیف  کرد و اظهار داشت : چند نکته در این اثر حائز اهمیت است ، شخصیت های آن  برای مخاطب آشنا است و نویسنده گویی بخشی ازدرون ما آدم ها را می کاود و اخلاقیات ما را به چالش می کشد . از این رو این  کتاب بسیار تاثیر گذار است  ویژگی دیگر این کتاب مستند نمایی آن است  .

دکتر حسین انتظامی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در صحبت هایی با اشاره به رونمایی نسحه مکتوب کتاب " دموکراسی یا دمقراضه" در نمایشگاه کتاب خاطر نشان کرد   : کتاب درفروردین 88 وصول شد اما بنا به دلایلی منتشر نشد و اگر در آن بازه زمانی منتشر می شد به دلیل شرایط موجود طبعاَ پرفروش می شد .

 وی ادامه داد : اگر چه واقعیت محتوای کتاب کلی است و اشاره به هیچ شخصیتی ندارد  اما  شباهت هایی که به تدریج عیان می شود ناخواسته برا ی شخصیت اصلی داستان مرجع پیدا می کند.

انتظامی  مهدی شجاعی را  یک نویسنده انقلابی دانست و افزود : نماد نویسندگان متعهد ارائه آثاری در زمینه ادبیات مذهبی و انقلابی است .شاخک هنرمندان حساس تر است و باوجودی که سیاست دغدغه اول آنها نیست اما این بی خبری مساوی قفلت محض نیست و آنها مسئولاَنه تر عمل می کنند . از این رو شجاعی شخصیت چند و جهی درحوزه نگارش دارد. در حوزه ادبیات نقش پر رنگی داشته است . آثار او نشان می دهد شجاعی یک نویسنده اجتماعی است  .هرچند ایشان رندانه  این کتاب را دربخش ادبیات نوجوانان فهرست بندی کرده  ولی واقعیت این است که مخاطب بزرگ سال تعابیر و اصطلا حات را درک می کند .

علی مرادخانی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در صحبت هایی با اشاره به قلم جادویی سید مهدی شجاعی ابراز داشت  :نگاه سید مهدی شجاعی در آثارش در حوزه کارهای تصویری قرار می گیرد.  از این رو  خواننده با نویسنده حرکت می کند .  دردنیای امروز مخاطب با کتاب خیلی سخت ارتباط برقرار می کند .با این همه  کتاب " دموکراسی و یا دموقراضه " علی رغم  اینکه یک بحث سیاسی ،اجتماعی است تصویری برای مخاطب  می سازد که به مباحث روز نزدیک  است .

وی در ادامه افزود : خوانندگان این اثر علاقمند به دیدن موضوعات کتاب در حوزه سینما و تئاتر می باشند از این رو  به سید مهدی شجاعی پیشنهاد دادم که بعضی از موضوعات کتابش را می تواند درحوزه تئاتر  به روی صحنه ببرد امیدوارم این  کاربزودی با  آثار این نویسنده خوش ذوق این حوزه ها نیز  انجام پذیرد

مراد خانی اتفاق از این دست را  در بخش اقتصاد هنر بسیار اثر گذار عنوان کرد و گفت : با وجود چنین آثاری می توانیم سریال تئاتری درست کنیم و این کارمی تواند درحوزه بخش اقتصاد هنر موثر باشد . با شرایطی که درحوزه تئاتر داریم  نیاز به متون  به روز بیشتر از همیشه  احساس می شود   تا برای جامعه مفید باشد .این کتاب از شرایط و ملزومات دوران معاصر است  و باید به آن توجه  شود  .

سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرنیش های هنری نیز در ابتدای صحبت هایش ضمن عرض خیرمقدم ، پیامی ابوالفضل زرویی نصر آباد طنز پرداز صاحب نام را قرائت کرد . در بخشی از این پیام آمده است :سید مهدی شجاعی قلب و قلم خود را وقف ادبیات آیینی  کرده است اما به گواهی آثار انتشاریافته از او بیش ازقالب طنز آوران معاصر بر غنای کمی و کیفی طنزفارسی افزوده است .ترغیب و تشویش دیگران درنوشتن طنزو امکان انتشار طنز پردازان ایران ازخدمات ماندگار وی به طنزپارسی است .رمان دموکراسی یاد موقراضه را یگانه رومان کاملا"طنز پارسی می دانم که با نگاهی جهانی به نقد تاریخی سیاسی بشر پرداخته است .

سید مهدی شجاعی نیز در پایان این مراسم با بیان این مطلب که نویسند گان کتاب هایی از این دست در ابتدای آثارشان  ذکر می کنند "هرگونه تشابه میان شخصیت ها و حوادث این کتاب با  بیرون کاملا تصادفی است و بدین روش موضوع تمام می شود :گفت : در ارتباط با کتاب "دموکراسی یا دموقراضه " باید مرتب این مورد را متذکر می شدیم چرا که شخصیت و موضوعات کتاب در هر دوره ای  نمونه  بیرونی  پیدا می کرد  و این  به هیچ عنوان نظر ما نبوده است .

وی در پایان صحبت هایش عنوان کرد : درفضای امروز مطالعه و سرانه مطالعه کتاب روز به روز درایران کم می شود ،متأسفانه کتابخوان های ما هم گرفتار فضای مجازی شده اند و برای مطالعه کتاب وقت نمی گذارند . دراین شرایط فعالیت در حوزه نویسندگی و فرهنگی بسیار سخت است .
گفتنی است در پایان این مراسم و با حضور علی مرادخانی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرنیش های هنریو حمعی از اصحاب فرهنگ و هنر  از کتاب صوتی "دموکراسی یا موقراضه" به روایت سید مهدی شجاعی و شاهین علایی نژاد به آهنگسازی ناصر چشم آذر رو نمایی شد .
۱۶ اسفند ۱۳۹۴ ۱۳:۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید