اخبار

آئین تجلیل از جواد آذر در نیاوران

آئین تجلیل از جواد آذر در نیاوران
آئین تجلیل از " جواد آذر " به مناسب پانزدهیمن سالگرد درگذشت این غزل پرداز و ترانه سرای ملی ایران در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

 

 

اصغر فردی شاعر، ادیب و گردآورنده آثار جواد آذر در گفت و گو با روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران پیرامون برگزاری این برنامه گفت:آئین تجلیل از " جواد آذر" با حضور جمعی از اساتید و اهالی فرهنگ و هنر همچنین شعرا و نویسندگان بزرگی برگزار خواهد شد که از میان آن ها منوچهر صدوقی، حسین آهی ،محمدرضا طاهری و دکتر رضازاده سخنرانی  می کنند. همچنین در ادامه این برنامه از دیوان این شاعر بزرگ و معاصر ایرانی با عنوان "نامه آذر " که توسط انتشارات ایز  منتشر شده  ، رو نمایی خواهد شد.

فردی که جمع آوری این کتاب را بر عهده داشته در ادامه افزود:جواد آذر از بزرگترین شعرای معاصر ایران به شمار می رود که آثار ارزشمندی را با همکاری اساتید موسیقی ایران خلق کرده و از میان آنها می توان به "ایران ز سر کن خواب مستی" و "ساز قصه گو"  به آهنگساری محمد رضا لطفی و فرامرز پایور و خوانندگی محمد رضا شجریان ، "ایران ای آذر ایزد نشان " به آهنگسازی پرویز مشکاتیان و "پدر " (در سوگ آیت الله طالقانی) با خوانندگی شهرام ناظری  اشاره کرد. وی در کنار ایجاد زبانی نو در غزل سرایی ، به سبک آذربایجانی قصیده های بسیاری سرود  که بعد از آثار افضل‌الدّین بدیل‌ بن علی خاقانی شروانی متخلّص به خاقانی اشعار وی در این سبک مورد توجه نویسندگان و شعرای بسیاری قرار گرفت.

گفتنی است جواد کناره چی  متخلص به" آذر "،در زمستان سال 1379 درکشور آلمان درگذشت و سپس در مقبره شعرای تبریز، درکنار استاد شهریار و خاقانی و بسیاری از سخن سرایان وبزرگان آذربایجان و ... آرام گرفت.

آئین تجلیل از "جواد آذر " با مشارکت بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و بنیاد شهریارجمعه 21 اسفند ماه ساعت 17 در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود  و حضور  کلیه علاقمندان در این برنامه آزاد می باشد.

 

۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ۰۹:۴۹
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید