اخبار

آواز ایرانی رونق خود را از دست داده ‌است

آواز ایرانی رونق خود را از دست داده ‌است
مراسم رونمایی از آلبوم تاج اصفهانی شامگاه جمعه 19 مهرماه با حضور خانواده استاد تاج اصفهانی و جمعی از خوانندگان و علاقمندان به موسیقی ایرانی در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار گردید.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، در ابتدای مراسم که به همت بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران برگزار شد، سیدعباس سجادی، مدیرعامل بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران اظهار داشت: متاسفانه به دلیل نبود آوازخوانان خوب، امروز آواز رونق چندانی ندارد. گویا هدف افراد این است که به سرعت کار ریتمیکی را آماده و تولید کنند اما توجهی به میزان ارزشمند بودن این محتوا ندارند، البته درصد ارزشمندی از این محتوا را قضاوت جامعه تعیین می‌کند که متاسفانه این آثار از سوی مردم نمره قابل قبولی نگرفته است .

مدیرعامل بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران در ادامه صحبت هایش با ذکر این مطلب که  در روزگارانی که آواز رونق داشت، آوازخوانان خوبی داشتیم، البته کاستی ها و زیاده رویهایی در آن دوره نیز بود اما بازار آواز به اندازه امروز کساد نبود گفت:در آن دوره آوازخوانان را غزل خوان و آواز خوانی را غزل خوانی تلقی میکردند از آن دوره میراثها و آوازهای گرانقدری داریم که امروز برای ما به یادگار مانده است.

سیدعباس سجادی در پایان صحبت هایش با اشاره به این نکته که از افتخارات فرهنگسرای نیاوران، حضور اهالی فرهنگ و هنر و برگزاری چنین آیینهایی است افزود: به جامعه موسیقی تبریک میگویم زیرا در روزگاری که آواز، جانمایه موسیقی ایرانی، در غربت به سر می برد، امروز شاهد رونمایی از یکی از آثار برجسته  آوازی هستیم. همت جناب نوید نوروزی، استاد علی اصغر شاهزیدی و خانواده استاد تاج اصفهانی را ستایش می‌کنم که باعث شدند این گنجینه از خانواده تاج اصفهانی و از گوشه ی موزه ها به خانواده بزرگ فرهنگ و هنر بپیوندد و در اختیار عموم قرار بگیرد. امیدوارم رونمایی از این آلبوم آغازی باشد تا آن را سرمشق قرار داده و از این به بعد درست بخوانیم.

با آثار گردآوری شده تاج می‌توان به سبک‌شناسی او پرداخت

نوید نوروزی، پژوهشگر موسیقی و گردآورنده آثار استاد تاج اصفهانی نیز در سخنانی با ذکر این نکته که ،به دلیل در دسترس نبودن اثار استاد تاج تاکنون نمی‌توانستیم به سبک شناسی آثار او بپردازیم اظهار داشت : حال  با مجموع ۱۷۷ دقیقه آوازی که از او جمعآوری شده است می‌توانیم بگوییم او چه سبکی داشته است.

وی در ادامه بیان داشت: پیشکسوت دیسکو گرافی در کشور ما جناب آقای امیر منصور است که سالیان پیش آرشیو بزرگی را خریدند و با استفاده از اطلاعاتی که در دسترس داشت، بنای نوعی شناخت و پژوهش در مورد آثار قدیم را در اختیار ما گذاشت.

وی افزود: آوازهایی که در مجموعه آثار منتشر نشده استاد تاج اصفهانی قرار گرفته بعد از صد سال منتشر می‌شود.

گردآورنده آثار استاد تاج اصفهانی گفت: اگر بخواهیم به سبکشناسی آثار یک هنرمند بپردازیم باید از ابتداییترین روزهایی که نوع و شیوه آواز خوانی او شکل گرفته است، تحول سبک و فرم اورا تا پایان عمرش در نظر بگیریم.

وی اضافه کرد: آنچه ما در سال های اخیر از استاد تاج شنیدهایم آثاری است که در مراسم‌ خصوصی ضبط شده و  تعداد کمی از این آثار در دسترس است.

گردآورنده آثار استاد تاج اصفهانی گفت: بنابراین آنچه که تا امروز از استاد تاج به گوش ما رسیده است  آوازهایی در دوران پیری استاد است که البته صدای تاج در پیری نیز جوان بوده است، اما نمیتوان سبک این هنرمند را از این آوازها تعیین کرد.

 وی در ادامه گزارشی در خصوص دیسکوگرافی و روند سیر ضبط آثار استاد تاج اصفهانی به حاضرین ارایه داد.

آلبوم آثار منتشر نشده تاج، کتاب شنیداری آواز ایرانی است

علی عطریان، رییس اداره هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت: آلبومی که از آثار منتشر نشده استاد جلال الدین تاج اصفهانی رونمایی شد، کتاب شنیداری آواز ایرانی است و راهنمای هنرجویان این رشته است. اگر فلسفه  فرهنگی اصفهان را واکاوی کنیم خواهیم دید که زنجیرههای متصل به هم این فرهنگ در حوزه ادبیات، فرهنگ، فلسفه، موسیقی و ... برهم کنش ویژهای را ایجاد کرده است.

وی افزود: مسلما در حوزه موسیقی مرحوم تاج ستاره است، چه بسا مرحوم تاج برای ما امروزه دانشگاه بزرگی است، و من به عنوان یک هنر جوی موسیقی از اینکه این البوم از اثار استاد رونمایی شده و در اختیار عموم قرار می‌گیرد بسیار خرسندم.

رییس اداره هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت:  امروز از اثری رونمایی می‌شود که برای هنرجویان موسیقی به عنوان کتاب شنیداری اثر تاج باشد و بتوانیم به اعماق فرهنگی این سرزمین بیشتر پی ببریم. عطریان اظهار امیدواری کرد: راهنمایی‌‏های اساتید راه را برای جوانان روشنتر کند.

وی تاکید کرد: لازم است از خانواده تاج که بیبدیل و سخاوتمندانه این عناصر ارزشمند را در اختیار این کشور گذاشتند تا اثری فاخر در حوزه موسیقی تولید شود، سپاسگزاری کنم.

آثار جدید منتشر شده از تاج، کارستانی از جوانی‌های او است

حسن منصوری نوازنده پیشکسوت نی دیگر سخنران  آیین رونمایی از اثار منتشر نشده جلال الدین تاج اصفهانی بود. وی در سخنانی با ذکر این مطلب که  امروز اثری به بازار آمده است که قدرت و توانایی خوانندگی تاج را به ما اثبات می کند این اثر کاری کارستان از جوانیهای مرحوم تاج است گفت : موسیقی ایران بیش از هنرمندان تکنیکال، به هنرمندان با شخصیت نیازمند است.

وی افزود: زمانی که استاد تاج آواز می‌خواند خوانندگان دیگری نیز بودند که در سبک‌های دیگری می‌خواندند اما دلیل محبوبیت و  ماندگاری مرحوم تاج رعایت اخلاق و انصاف بوده است.

این نوازنده نی ادامه داد: تاکنون از آوازهای استاد فقط یک قطعه همایون در اختیار ما قرار داشت که مورد پسند مخاطب امروزی بوده است اما متاسفانه برخی از دوستان هنرمند کم لطفیهایی داشتند و آثار استاد را فالش میدانستند، این در حالی است که استاد تاج تا 80 سالگی با قوت آواز می‌خواند و آنچه که ما از تاج میشنیدیم بیشتر ضبط های خصوصی استاد بود که کیفیت مناسبی نداشت.

منصوری افزود: اگر قرار بر اثبات باشد می‌توان گفت که شاید گوش این افراد کمی فالش می‌شنیده است، آنچنان که داریوش طلایی می‌گوید «کسانی که اظهاراتی مبنی بر فالش بودن آثار موسیقی دارند، چه بسا گوش آنها فالش می‌شنود زیرا آن فواصل را نیاموختهاند.» این نشان می‌دهد نوع فواصل