اخبار

نمایش آیینی ایراندخت در نیاوران

نمایش آیینی ایراندخت در نیاوران
نمایش آیینی ایراندخت (ویژه بانوان) کاری از گروه هنری پری سان گیلان به نویسندگی ،طراحی و کارگردانی پریسا قاسمی ۲۴ و ۲۵ تیرماه ساعت ۱۵ درسالن اصلی فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می‌رود.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران ، نمایش ایراندخت (ویژه بانوان) اثر گروه پری سان اولین گروه بانوان استان گیلان است که  در اجرای حرکات آیینی فولکلور اقوام ایرانی، آیینی سنتی، نمایشی، کلاسیک و مدرن در تهران اجرای نمایش خواهند داشت.

پریسا قاسمی طراح و کارگردان این نمایش با بیان اینکه دراین نمایش 10 اجرا خواهیم داشت گفت:برای طراحی تمامی بخش های این اجرا نماد ها و نشان ها و فرهنگ بومی هر منطقه در نظر گرفته شده است. به طور مثال در نمایش مربوط به منطقه گیلان تمام منش ،رفتار ،نماد و نشان هایی که زنان گیلان درشالیزار انجام می دهند توجه شده و به نمایش گذاشته شده است .

قاسمی با بیان اینکه داستان این نمایش برگرفته از یک قطعه‌ آهنگ نمایشی و اپرا بنام کارمینا بورانا می باشد که توسط کارل اورف در بین سال‌های ۱۹۳۵ و ۱۹۳۶ ساخته شده‌ بیان داشت:داستان نمایش درخصوص دختری غربی است که در یک جشنواره شرکت کرده  و در این جشنواره اجرای حرکات آیینی فرهنگ های مختلف از جمله یک گروه ایرانی را می بیند و به فرهنگ و هنر ایران علاقمند می شود و به ایران سفر می کند.

کارگردان نمایش ایراندخت در ادامه بیان داشت:حرکات آیینی این نمایش ازدوره قاجار آغاز شده که درآن تاریخچه ای ازمجلس زنان آن دوره را نشان می دهد و سپس به دوران معاصر می رسدو دربخش دیگر این اجرا با آهنگ ساری گلین که مربوط به حرکات نمایشی آئینی آذربایجان است ادامه خواهد داشت و سپس به بخش های عرفانی خواهیم رسید که برگرفته از سماع می باشد.

پریسا قاسمی ، سولماز بای بردی ، ساناز حق پرور، پریناز عظیمی ، ندا موسوی ، شیرین حق جو ، گل آذین شیخی  پریسا عظیمی، بانی انصاری,نگین عزیزی، سارا احمدی، فاطمه سبزه کار ، گوهر حسنی، آتنا رفعت نیکا بهرام و دیبا دلخوش هنروران این نمایش خواهند بود.

همچنین عوامل دیگر این نمایش عبارتند ازمجری:فهیمه احمدی، مدیر صحنه:گل آویز شیخی ، طراح پوستر و بروشور:هدی رسولی و طراح لباس: گل آذین شیخی.

گفتنی است ،علاقمندان جهت تهیه بلیط این نمایش به صورت اینترنتی می توانند به سایت www.iranconcert.com مراجعه نمایند.

۲۱ تیر ۱۳۹۵ ۰۸:۱۹
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید